Migrena – objawy

Bóle głowy są jedną z najczęściej występujących dolegliwości cywilizowanej ludzkości. Zgodnie z klasyfikacją IHS, migrena stanowi najczęstszy epizodyczny oraz nawracający zespół bólowy głowy. U części społeczeństwa migrena nie występuje wcale, u części raz lub dwa razy w ciągu całego życia, natomiast u pozostałych występuje tendencja do nawracania jej objawów. W obrazie klinicznym migreny wyróżnia się: ból głowy (często tętniący) obejmujący całą głowę, bądź naprzemiennie jej prawą i lewą część (memikrania), nudności, wymioty, światłofstręt (fotofobia), złe znoszenie hałasu (fonofobia) oraz zapachów (osmofobia). Objawy dodatkowe mogą stanowić: dreszcze, gorączka, kołatanie serca, poty, duszności, biegunka, wielomocz, a nawet omdlenia.

Leczenie migreny toksyną botulinową w Warszawie

Leczenie migreny w łagodnym lub umiarkowanym napadzie wykonuje się poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych. Leczenie migreny jest możliwe przy wykorzystaniu białka, jakim jest botulina (toksyna botulinowa), czyli popularny botox. Substancja ta jest pozyskiwana z beztlenowych bakterii z gatunku Clostridium botulinum, popularnie nazywanych pałeczkami jadu kiełbasianego (stąd toksynę botulinową zwykło się nazywać jadem kiełbasianym).

Leczenie migreny toksyną botulinową jest jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia tej dolegliwości. Niestety dokładny sposób, w jaki botox neutralizuje ból głowy nie jest do końca poznany, lecz jego skuteczność jest potwierdzona. Toksyna botulinowa w dużym stopniu ogranicza przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe w tzw. płytce ruchowej, czyli w miejscu połączeń nerwowo-mięśniowych. Prowadzi to do paraliżu funkcji mięśniowych.

Leczenie metodą botulinową oferuje wiele miast, w tym również – dzięki nam – Warszawa. Zabiegi odbywają się poprzez wstrzykiwanie toksyny botulinowej w okolice czoła, skroni oraz potylicy. Toksyna botulinowa powoduje rozluźnienie mięśni znajdujących się w okolicach wstrzyknięć przez co uzyskiwane jest zmniejszenie nasilenia objawów migrenowych. Zabieg ten może być bezpiecznie i z powodzeniem stosowany u wszystkich, z wyjątkiem osób ze schorzeniami neurologicznymi dotyczącymi mięśni i przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Nie jest zalecanie stosowanie leczenia migreny botoksem u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, u osób dotkniętych chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi, cukrzycą oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także u osób z chorobami skórnymi.