Leczenie zgrzytania zębami (bruksizmu) botoksem

Bruksizmem nazywa się nawykowe, niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami, które odbywa się zarówno w czasie zwarcia nawykowego jak również podczas artykulacji. Uwarunkowany jest rytmiczną czynnością mięśni żucia. Bruksizm objawia się głównie w nocy, lecz niekiedy objawy mogą wystąpić również w ciągu dnia. Klinicznymi objawami są: zmiany w obrębie powierzchni żujących i brzegów siecznych zębów w formie nieprawidłowego, nadmiernego ich starcia, które prowadzi do obniżenia koron zębów i widocznych nierówności. To z kolei może nawet przyczynić się do złamań zębów oraz uszkodzeń protetycznych.

Leczenie bruksizmu jest wielokierunkowe. Na samym początku istotna jest poprawa warunków zgryzowych oraz eliminacja najmniejszych nieprawidłowości w zgryzie w taki sposób, aby zmniejszyć napięcie mięśni żwaczy. W tym celu możliwe jest stosowanie szyn, które ograniczają w pewnym stopniu ruchy żuchwy, unieruchamiają zęby przeciwstawne, a także relaksują stawy skroniowo- żuchwowe. Metoda ta jednak nie jest polecana wszystkim ze względu na swego rodzaju nadwrażliwość i dyskomfort z tym się wiążący. Leczenie zgrzytania zębami może odbywać się również poprzez podawanie bezodwuazepin: diazepamu i klonazepamu. Krótkotrwałe ich stosowanie może zmniejszyć częstość występowania incydentów bruksizmu jednak niewiele jest ośrodków oferujących taką terapię.

Leczenie bruksizmu w Panek Clinic Warszawa

Dla osób cierpiących na bruksizm w Warszawie, znalezienie miejsca oferującego leczenie zgrzytania zębami jest bardzo ważne. Jednym z takich miejsc jest Panek Clinic, mieszczące się w mieście Warszawa, posiadające w swojej ofercie leczenie bruksizmu botoksem. Botoks, inaczej nazywany jadem kiełbasianym, botuliną lub toksyną botulinową, jest to neurotoksyna pochodząca od bakterii Clostridium botulinum. Jego działanie polega na chemicznym „odnerwieniu” mięśnia – blokowane są jego funkcje ruchowe poprzez porażenie i zwiotczenie.

Leczenie bruksizmu przy wykorzystaniu botoksu jest niewskazane dla:

  • kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji,
  • osób z zaburzeniami w połączeniach nerwowo mięśniowych,
  • osób z zespołem Lamberta-Eatona,
  • osób przyjmujących antybiotyki, leki przeciwmalaryczne oraz leki immunodepresyjne,
  • osób z infekcją skóry w miejscu planowanego podania.